Deaf Kids

Deaf Kids

São Paulo, BR

experimental * psychedelic * noise * metal * punk

 

CZ:

Deaf Kids patří mezi nejoriginálnější projekty na brazilské experimentální scéně. Třaskavou směs noisu, metalu a punku obohacují o avantgardní psychedelii i tradiční brazilský zvuk, který nezapře africké kořeny. Vytváří tak svébytný mix, který zejména při živém poslechu zprostředkovává až katarzní zážitek. Podle Steva von Tilla z Neurosis, se kterými Deaf Kids odehráli řadu koncertů ve Spojených státech, Evropě i Brazílii, v sobě mají jakousi prapůvodní kvalitu, přitom ale vždycky dokážou přijít s něčím originálním a objevným. I přesto, že je zvuk Deaf Kids divoký a hodně zkreslený, je podle von Tilla léčivý. Popisuje ho jako "zvukovou Ayahuascu", které se musíte úplně poddat, abyste se dostali přesně tam, kam vás má zavést.

 Deaf Kids se dali dohromady v roce 2010. Na kontě mají tři dlouhé desky, z nichž ta poslední – Metaprogramação – vyšla u Neurot Recordings. Vydali také řadu EP, živých nahrávek a kolaborací - třeba s brazilskými punx Timekiller, dystopickými noisaři Petbrick nebo noisově-psychedelickými souputnicemi Rakta. V Česku vystoupili Deaf Kids už několikrát – včetně společného koncertu s Rakta v Underdogs', na Fluff Festu se na ně těšíme poprvé.

 

EN:

Formed in 2010 in the industrial city of Volta/Rio de Janeiro, Deaf Kids' first iteration was a solo idea by Douglas, delivering a fuzz-soaked blend of crust/d-beat and the many other musical offerings he had to offer. Soon, a live-performing unit was assembled, and a few months after the lineup was stabilized, with Mariano on drums and Marcelo on bass. As the band moved to live together in São Paulo, composing and creating as a full unit, the different musical and aesthetic tastes – mixed with the broadening of each one's musical spectrum and common interest on mesmerizing grooves and psychedelic overwhelming rhythms from all over the world – flipped the band onto a more extreme experience.

Deaf Kids have three full-length albums under their belt, the latest of which - Metaprogramação - was released on Neurot Recordings. They've also released a number of EPs, live recordings and collaborations – e.g. with Brazilian punks Timekiller, dystopian noise rockers Petbrick or psychedelic noise contemporaries Rakta. Deaf Kids are well known for the cathartic energy discharge of their live performances and we're looking forward to having them at Fluff for the first time.

 

Brazil’s DEAFKIDS are one of those bands buoyed by a mystic kind of momentum, a ceaselessness whose source lies in some vital, but unknown spring. Their music is a glorious cacophony, a mixture of pummelling Gnod-esque cataclysms and the traditional sounds of their native Brazil and Latin America; it’s a brutal blend of hardcore punk, metal, experimental noise, and a pumping rhythmic vein with its roots in African and Indian polyrhythm.”
(THE QUIETUS)

DEAFKIDS is one of the most exciting bands I have heard in a very long time. They are a unique psychoactive journey of Brazilian polyrhythmic percussion, hypnotic chanting, and aggressive repetitive raw punk all echoing out from another dimension. Having had the blessed opportunity to play several shows with them in Europe and Brazil I can say that without a doubt, they are something new and mind blowing created from something old and primal. Their youthful energy is contagious and their wisdom and deep knowledge of sound is beyond their years. Although raging and distorted, these sounds are medicinal, like some sort of sonic Ayahuasca. You have to surrender to it to find out where it is leading you. We are so lucky and proud to be able to work together with them and release their insane sounds in our corner of the universe. They are beautiful people making beautiful noise.”
(Steve von Till, Neurosis)

 

Bandcamp / Facebook / Instagram