Glitchgirl

Glitchgirl

ES

jungle * breakcore * noise * glitch * vaporwave * hardstyle * bakalao * ambient

 GLITCHGIRL IS BACK AT FLUFF!!!!!

 

CZ:

Původem španělská producentka ztělesňuje rave i punk, operuje na šílených frekvencích a zcela se vzpírá žánrovým mantinelům. Nesedí na ní žádná škatulka: hudební, umělecká, historická ani geopolitická. Glitchgirl přetavuje a remixuje různé kulturní vlivy do vše pohlcující zvukové matice. Dělá mazané bassové odbočky a přináší zvuky z budoucnosti. Podkopává představy o tom, co je hudba. Stříhá a abstrahuje různé zvuky a ruchy, aby vytvořila bezprostřední zážitek. Její hudba se objevila na několika kompilacích vydaných různými labely jako Suck Puck nebo Durch. Také spolupracovala na rodinném karanténním projektu s Ojne, Stormo, Radura a mnoho dalších kapel. 

Na posledním Fluffu Glitchgirl odehrála nezapomenutelný set, a tak jsme se jí rozhodli svěřit kurátorování páteční after-party, na kterou pozvala liverpoolský break/mashcore projekt Shoebill a bristolskou tekno personu Mandidextrous.

 

EN:

Glitchgirl is punk and rave. Glitchgirl is an audio swarm operating at freak frequencies, performing antagonistic insurgencies on genre. She is broader than any classification whether they be musical, artistic, historical, geopolitical. Glitchgirl rewinds and remixes cultures into an immense immersive matrix of sound. She sidelines planning for cunning manufacturing bass tendencies that blurs boundaries and brings in unheard sounds from futures. Glitchgirl tunnels and undermines notions of what music is, cutting and abstracting noise to manufacture various immediacies. Glitchgirl is a mechanic and digital cyberfuture. Glitchgirl is a Spanish music artist, 6 years playing weird screaming while blasting bass beats internationally. Is being featured in different compilations from different labels such as suck puck, tough shit, durch, lately. Also collaborated in the Self Isolation Family project, with people from ojne, stormo,radura, and a lot of cool bands.

Glitchgirl played a killer set at Fluff in 2019 and this year we have invited her to curate a Friday night afterparty for which she invited Liverpool break/mashcore project Shoebill and Bristol tekno persona Mandidextrous.

 

Facebook / Instagram / Bandcamp