Nothing

nothing

 Philadelphia, US

indie rock * post punk * shoegaze 

Příběh Nothing se začal psát v roce 2010, kdy zakládající člen Domenic Palermo nahrál ve svém bytě v Jižní Philadelphii první demo nahrávku. Hudba mu v té době sloužila výlučně jako terapeutický prostředek, který mu pomáhal vyrovnat se s tíživou životní situací po návratu z dvouletého pobytu ve vězení, ke kterému byl odsouzen za napadení.

Spolu s dalšími hudebníky dal Palermo, který měl zkušenosti z philadelpské hc kapely Horror Show (Deathwish), dohromady NOTHING, kde na pozadí apokalyptické zvukové ozvěny šeptavým zpěvem vypráví misantropní příběhy o intenzivním zmatku, úzkosti, paranoii, depresi a boji s chronickou fyzickou bolestí. Melancholické vyprávění o uvěznění, zpřetrhaných vztazích a ztraceném mládí se stává ústředním motivem debutové a zároveň nejcharakterističtější desky Guilty Of Everything (2014, Relapse Records). I další alba Tired of Tomorrow a Dance on the Blacktop, které vyšla na stejném labelu v roce 2016 respektive 2018, jsou meditací o pošetilosti, absurditě a nesmyslnosti života.

I když kapela neustále posouvá hranice své tvorby a mísí různé žánry, vždy se projevuje jejich typická DNA, která je čitelná už na Palermových prvních demech.

*****

The story of NOTHING began in 2010 with founder Domenic Palermo and a demo tape recorded in a run down apartment in South Philadelphia. Palermo began mass compiling music, which at the time served solely as a therapeutic outlet for dealing with a turbulent life spawned by the return to society after a lengthy prison sentence for a 2004 Aggravated Assault.

With a full band in tow, the group began spewing songs spoken in a lush angelic language, juxtaposed against the band's now signature apocalyptic, reverberating wall of shimmering sound while Palermo whispers misanthropic tales of heightened confusion, anxiety, paranoia, depression, and chronic battles with physical pain as a result of an unstable past. 

Melancholic tales of imprisonment, broken bonds and lost youth are the centerpiece for their 2014 debut and most emblematic work titled, Guilty Of Everything. NOTHING's time post-Guilty proved to be an a cathartic calendar year that changed their scope of sound and scale, culminating in the broad strokes of the follow-up LP, Tired of Tomorrow in 2016. With a six year pedigree, NOTHING's next step was a reflexive meditation in LP form titled Dance On The Blacktop(2018) and like its predecessors, deals much with that of life's folly and senselessness, but with an almost cynical positivity.

While NOTHING continually tests their boundaries as a band, creating songs that blend genres yet still delivering recognizable melody and allegories their DNA remains as direct and purposeful as Palermo's initial demos. A score of beautiful fear, smiling at the illogical and boldy walking into the absurd. 

Web / Facebook / Instagram / Bandcamp