Nuha Ruby Ra

nuha Ruby Ra

London, GB

post-punk * experimental * pop * confessional * divine

 

 CZE:

Nuha Ruby Ra, londýnská avant-punková diva a performerka s egyptskými kořeny, dává na své loňské debutové nahrávce How to Move průchod protichůdným emocím, oslavuje rebelskou ženskost, zpochybňuje normy a ironicky lavíruje mezi konfrontací-submisivností a chtíčem-odmítáním. Prací na nahrávce se jí podařilo vypořádat s destruktivními silami, které před vydáním desky ovládaly její život.“Měla jsem fakt špatný období. Než jsem napsala tuhle desku, dost jsem trpěla depresemi.”, říká v rozhovoru pro magazín NME. “V mém životě se odehrávala řada změn...nebyla jsem vůbec v pohodě. Měla jsem pocit, že je můj život v koncích, v mnoha ohledech. Ale nějak jsem se sebrala, hlavně díky tomu, že jsem začala psát tyhle písničky. Fakt mě v mnoha ohledech zachránily, a za to jsem jim vděčná.”, dodává. Studentka sound artu propojuje diy art-punkovou estetiku s osmdesátkově znějícím synthpopem, kterému dodává, stejně jako třeba Spellling, experimentální ráz. Kromě hudby je pro Nuha Ruby Ra v psychedelicky laděných videoklipech i živých vystoupeních důležitý fyzický element. “Objevila jsem radost, kterou mi sebevyjádření pomocí těla přináší.”, pokračuje nadšeně pro NME.

Nuha Ruby Ra má za sebou vystoupení s umělci a umělkyněmi jako Amyl and the Sniffers, Bo Ningen, Idles nebo Fat White Family a jako hlavní support si jí pozvali na turné Yard Act a Bambara.

 

ENG:

Nuha Ruby Ra, a London-based avant-punk diva and performer with Egyptian roots, channels her personal strife into her last year's debut How to Move, celebrating rebellious femininity, challenging societal norms and ironically navigating between contradictions like confrontation-submissiveness or lust-rejection. The creative work on the album helped her to find a route out of darkness. “I went through a really tough time, I was pretty depressed before I wrote the record,” she explains in the interview for NME. “I had some pretty big changes in my life… it just wasn’t a good time. It felt like I was at the end of my life, in a lot of ways. I somehow found a way to move forward, and it was to literally start writing some of these songs. They saved me in many, many ways and I’m really grateful for them.”, she adds. Nuha Ruby Ra combines diy art-punk aesthetics with haunting synth-pop melodies. She likes to connect music with bodily experience. “I discovered the joy of using your body to express yourself – oh, it’s so good! It’s truly one of the best things, it’s very, very freeing. Rather than performing for other people, it is more about finding a personal joy and using your body as a way of release and expression.”, the artist explains enthusiastically.

Nuha Ruby Ra has performed with artists such as Amyl and the Sniffers, Bo Ningen, Idles and Fat White Family and has been invited to tour with Yard Act and Bambara as main support.

 

 "Already compared to the likes of Björk and Skunk Anansie, the Bedford-born and London-based artist finds herself in opposition to many things in How To Move – convention, sensuality, misery, vexation – and transforms it all right in front of us. A punk, experimental, do-it-yourself approach to moving through things." (The Quietus)

"Secrecy mixed in with blissful sexuality, Nuha Ruby Ra’s musical landscape is a dark forest of promises which sucks the listener right in to share her dreamlike state. And even with no idea where things could head, they’ll be very glad she did." (Louder Than War)

 

Facebook / Instagram / Bandcamp / Web / Youtube