About

WHO WE ARE:

A multi-genre festival with HC/punk roots linking music and political activism. We support inclusivity, diversity, social justice and environmental activism. Our intention is to create a safe space for discussion, a place for personal & artistic freedom and fun. The festival is a strictly self-funded independent event, free from sponsorship or government funding.

KDO JSME:

Fluff Fest je multižánrový festival s hc/punkovými kořeny, který propojuje hudbu a politický aktivismus. Podporujeme inkluzivitu, diverzitu, sociální spravedlnost a environmentální aktivismus. Snažíme se vytvořit bezpečný prostor pro zábavu i diskuzi a osobní a umělecké sebevyjádření. Festival je nezávislá, samofinancovaná akce bez podpory sponzorů či státních a jiných dotací.

  (česky níže)

BIT OF HISTORY:

The festival began in the summer of 2000 in the city of Plzen (Pilsen) as the Y2K HC festival, a weekend event with around 30 bands and a mix of hc/punk, post-punk, indie-rock, metal and grind-core bands. The idea came from the need to bring something we love to the place we lived – there weren’t many touring bands hitting Eastern Europe at the time, and it wasn't as easy for Eastern European kids to travel to the west as it became later. After the festival was over it was obvious we should continue doing it, we just needed a new name for it. The newly-named Fluff moved around various locations in Plzen until 2005 when we had to find a new and more permanent home and we found it not so far away, in the nearby town of Rokycany at its recreational airfield. There were no significant changes until around 2012, when the total number of bands jumped up to around 100 acts. We kept adding stages, such as the Psych tent, as an alternative to the official line-up, the Infoshop / movie tent as the activists’ hub, the Queer Noises tent had its run for a few years with mainly dance music, All Go/No Slow with its fast-core line-up, and more. Another major change came in the autumn of 2016 when we started a venue in Prague called Underdogs'. It soon became clear that we wanted to merge what was happening there and what was happening at Fluff. Underdogs' became a shelter for all misfits regardless of where they were from. It provided an opportunity for even more people to get involved and it's where Kolektiv Underdogs' was born. The 2019 edition of Fluff was the first where the line-up was curated collectively by people from various backgrounds, opening up Fluff to even more genres covering folk, electronic music, hip hop and rap, new-wave, pop, and more. The festival and the venue have a political background as well, and we did not start doing stuff differently to create something we could have easily just joined somewhere else.

 

TROCHA HISTORIE:

První ročník se uskutečnil v Plzni v létě roku 2000 jako hc festival Y2K. Během víkendu tehdy zahrálo kolem třiceti kapel a zazněla směs hc/punku, post-punku, indie rocku, metalu a gridcoru. Nápad pořádat festival vzešel z touhy přilákat oblíbené kapely do místa, kde jsme žili. V té době nebylo moc kapel, které by v rámci turné zajížděli do východní Evropy, a kids z východu zase často neměly prostředky cestovat za hudbou na západ. Jakmile byl první ročník za námi, věděli jsme, že v pořádání festivalu chceme pokračovat. Potřebovali jsme ale pro něj najít jiný název. Festival, který jsme nově pojmenovali Fluff Fest, se pak po několik ročníků stěhoval v Plzni z místa na místo, až nakonec v roce 2005 zakotvil na rekreačním letišti v nedalekých Rokycanech. Někdy kolem roku 2012 se vyšplhal počet vystupujících kapel ke stovce. Přidávaly se další stage: Psych Tent jako alternativa k “oficiálnímu” programu, Infoshop Tent jako aktivistický hub, Queer Noises Tent, který po několik ročníků nabízel převážně elektronickou hudbu, All Go No Slow stage s fastcorovým line-upem a další. Dalším milníkem byl rok 2016, kdy jsme v Praze otevřeli klub Underdogs'. Logicky jsme chtěli propojit dění v klubu s tím, co vytváříme na Fluffu a naopak. Underdogs' se stal útočištěm těch, kteří jinam nezapadali. Klub také umožnil více lidem, aby se zapojili, a tak vznikl kolektiv Underdogs'. Fluff 2019 byl poprvé kurátorovaný kolektivně lidmi z různých kruhů, a otevřel se dalším žánrům jako folk, elektronika, hip hop, rap, new-wave nebo pop. Festival i klub mají politický podtext. Děláme věci po svém. Nechceme plýtvat energií na to, abychom vytvářeli něco, co už tady je.