Practical

 

DATES (DATUMY):

Thu, July 28 - Sun, July 31 2022 (čt, 28. - ne, 31. července 2022)

 

LOCATIONS (MÍSTA):

Airfield Rokycany 
Nad Husovými Sady, 33701 Rokycany, Czechia (Česko)

Underdogs' Prague (Praha) / Eternia
Nádražní 3, 15000 Praha, Czechia (Česko)

Thu, July 28 - Fluff warm-up in Underdogs' Prague and in Rokycany
Fri, July 29 - Sun, July 31 - main programme in Rokycany

 

TICKETS:

This year tickets can be bought in presale. You can buy them till Thursday, July 28, 3pm HERE

The festival pass: 1800 CZK including all fees.
One day pass for Fri, Sat, and Sun in Rokycany: 900 CZK including all fees.
Thursday warm-up at Underdogs': FREE with the whole weekend festival pass OR as single ticket for 300 CZK.
Thursday warm-up in Rokycany: FREE.

Tickets will also be available as usual at the festival gate in Rokycany and during the Thursday warm-up at Underdogs' for the same price as in the pre-sale (at Underdogs' only warm-up tickets and full festival passes)

At the gate it will be possible to pay in CZK, EUR or with credit cards. (Door prices in EUR are 75 EUR the festival pass, 40 EUR one-day pass, 12 EUR Underdogs' warm up) !! If you want to pay in EUR please have the exact amount as we might not have change !!)

----

LÍSTKY:

Letos můžete koupit lístky na Fluff Fest v předprodeji. Všechny typy vstupenek je možné koupit do čtvrtka 28.7. 15hod ZDE

Celofestivalový lístek: 1800 Kč.
Jednodenní lístek (pá, so, ne v Rokycanech): 900 Kč
Čtvrteční warm-up v Underdogs': zdarma s celofestivalovým lístkem, nebo samostatně za 300 Kč.
Čtvrteční warm-up v Rokycanech: zdarma

Lístky budou také jako obvykle v prodeji na vstupu v Rokycanech a i během warm-upu v Underdogs' ( v Underdogs' se budou prodávat jen lístky na warm-up a celofestivalové lístky) za stejnou cenu jako v předprodeji). Mějte prosím částku co nejvíce přesně.)

Na vstupu bude možné platit v CZK, EUR nebo kreditní kartou. (Ceny na vstupu v EUR jsou 75 celofestivalové lístek, 40 EUR jednodenní lístek, 12 EUR Underdogs' warm-up. !! Pokud chcete platit v EUR, mějte prosím přesnou částku - prabděpodobně nebudeme mít EUR na vracení.

  

CAMPING:

Free camping at the festival area with three zones: tents only, cars only, mixed zone for tents and cars. Chemical toilets (including those for wheelchair users), mobile showers, free drinking water. Camping will be possible from Thursday. 

CAMPFIRES ARE STRICTLY PROHIBITED (including grills and gas stoves). Thank you for your understanding.

We recommend you take insect repellent with you.

---

Součástí areálu je bezplatný kemp, rozdělený do tří zón: pouze pro stany, pouze pro auta a smíšená zóna pro stany a auta. Chemické záchody (včetně těch pro osoby na vozíku). Mobilní sprchy. Pitná voda zdarma. Kempovat bude možné od čtvrtka.

V KEMPU JE STRIKTNĚ ZAKÁZÁNO ROZDĚLÁVAT OHEŇ (včetně grilů, plynových vařičů atd.). Děkujeme za pochopení.

 Doporučujeme vzít si s sebou připravek proti hmyzu.

 

JÍDLO A PITÍ:

Na festivalu bude možné koupit veganské jídlo, pití (alko i nealko), kávu atd. V kempu bude také k dispozici cisterna s pitnou voudou. Kuchyně a bary budou fungovat od čtvrtečního večera. Od pátku do neděle od 10h bude navíc u Infotentu možné koupit snídani/brunch a kávu. Rokycany disponují několika supermarkety. 

----

FOOD AND DRINKS:

 At the festival it is possible to buy vegan food, drinks (soft and alcoholic), coffee etc. There will also be a tank with drinking water available at the campsite. The kitchen and bars will be open from Thursday evening. Furthermore, there will be breakfast / brunch + coffee at the Infotent on Fri-Sun from 10am. There are several supermarkets in Rokycany. 

 

ODPAD:

Prosíme, abyste po sobě uklízeli veškerý odpad. V areálu budou popelnice/kontejnery na směsný odpad, plasty a sklo. Na vstupu si můžete vyžádat velké pytle na směsný a plastový odpad. Tráva z louky se seká a krmí se s ní zvířata. Nenechávejte proto po sobě žádné střepy ani cigaretové nedopalky apod. Doporučujeme si vzít s sebou vlasní nádobku na nedopalky. Po areálu budou také rozmístěné kovové nádoby na nedopalky.

----

We kindly ask to clean up all garbage after yourselves. There will be bins/containers on site for mixed waste, plastic and glass. Large bags for mixed and plastic waste can be requested at the entrance. Grass from the field is cut and fed to the animals. Therefore, please do not leave behind any pieces of broken glass or cigarette butts. We recommend that you bring your own small pocket container for cigarette butts etc. and there will also be metal containers for the cigarette butts on the festival area.