Practical

 

DATES / DATUMY:

Thu, July 27 - Sat, July 29 2023 (čt, 27. - so, 29. července 2023)

 

LOCATION / MÍSTO:

Airfield Rokycany 
Nad Husovými Sady, 33701 Rokycany, Czechia (Česko)

 

TICKETS / LÍSTKY:

TICKETS AT PRESALE:

Ticket pre-sale is running HERE. The price till 30th April is 2000 CZK and from 1st May 2500 CZK. From 20th June, it is also possible to buy one-day tickets for 1200 CZK.

Presale will end on Wednesday 26th July before midnight.

 TICKETS AT THE FESTIVAL GATE:

✦ Full festival ticket: 2500 CZK / 105 EUR
✦ One day ticket: 1200 CZK / 50 EUR

We will start selling tickets on the entrance on Thursday 27th July at noon.

It is possible to pay in cash or via card. Please have ideally the exact amount (we usually sruggle with change at the beginning of the festival).

More info about the tickets HERE.

 

LÍSTKY V PŘEDPRODEJI:

Předprodej vstupenek běží ZDE. Cena celofestivalových vstupenek do 30. dubna je 2000 CZK a od 1. května 2500 Kč. Od 20. června jsou v prodeji i jednodenní vstupenky za 1200 Kč.

Předprodej skončí ve středu 26. července před půlnocí. Pak budou lístky  k dispozici na místě.

LÍSTKY NA MÍSTĚ:

✦ Celofestivalový lístek: 2500 CZK / 105 EUR
✦ Jednodenní lístek: 1200 CZK / 50 EUR

Na místě se začnou lísky prodávat ve čtvrtek 27. června v poledne.

Je možné platit hotově i kartou. Mějte prosím ideálně přesnou částku (na začátku býváme na štíru s drobnýma).

Více info o lístcích ZDE.  

 

TICKET RE-SELL / PŘEPRODÁNÍ VSTUPENKY

If you have a pre-sale ticket and cannot attend the festival, please try to re-sell the ticket. Our pre-sale provider GoOut, recommends to use TicketSwap. GoOut and TicketSwap are interlinked. When you sell your ticket there, TicketSwap cancels your ticket and creates a new one for the buyer = safer way to purchase "second hand" tickets.

Pokud máš lístek z předprodeje a nemůžeš se nakonec festivalu zúčastnit, zkus svůj lístek přeprodat. Společnost GoOut, která se nám stará o předprodej, doporučuje využít TicketSwap. Platformy GoOut a TicketSwap jsou navzájem propojené a když prodáš svůj lístek, TicketSwap zruší původní lístek a pro kupující*ho vygeneruje nový. Jedná se tak o bezpečnější způsob, jak koupit lístek "z druhé ruky".

 

CAMPING:

Free camping at the festival area with three zones: tents only, cars only, mixed zone for tents and cars. Chemical toilets (including those for wheelchair users), mobile showers, drinking water tank, Camping ideally from Thursday, or from Wednesday with possible limited services.

CAMPFIRES OR ANY OPEN FIRES ARE STRICTLY PROHIBITED (including grills and gas stoves). If you smoke please have some metal box or something similar for the cigarette butts. There will be also small metal buckets for this purpose at the festival site. Thank you for your understanding.

The forest area next to the camping site / festival area is closed do to construction works and it is prohibited to enter the area. As every year it is also forbiden to enter/pass through the runway area.

We recommend you take insect repellent with you.

 

Součástí areálu je bezplatný kemp, rozdělený do tří zón: pouze pro stany, pouze pro auta a smíšená zóna pro stany a auta. Chemické záchody (včetně těch pro osoby na vozíku). Mobilní sprchy. Pitná voda. Kempovat bude možné ideálně od čtvrtka, popř. od středy, ale možná s omezným serivsem.

V KEMPU JE STRIKTNĚ ZAKÁZÁNO ROZDĚLÁVAT OHEŇ (včetně grilů, plynových vařičů atd.). Pokud jsi kuřák/kuřačka, měj prosím u sebe kovovou krabičku, nebo podobnou nádoby na nedopalky. K tomuto účelu budou ve festivalovém areálu malé kovové kyblíky. Děkujeme za pochopení.

Les vedle kempu / vnitřního areálu je uzavřen kvůli stavebním úprvám a je zákázáno do něj vstupovat. Jako každý rok je zakázáno vstupovat na plochu runwaye.

 Doporučujeme vzít si s sebou připravek proti hmyzu.

 

TRANSPORT:

Rokycany lay on the main train route between Prague and Pilsen, so there is a quite good train connection. You can use this site to search for connections. The train station is within walking distance from the festival (around 30min). Also, feel free to use the discussion section in the Fluff FB event to look for / offer car ride.

Rokycany jsou dobře dostupné vlakem. Nádraží je od festivalového areálu cca 30min pěšky. Jestli ale jedeš autem a chceš někomu nabídnout místo, nebo by ses rád/a s někým svezl/a, klidně dej nabídku / poptávku do diskuze na Fluff FB eventu.

 

 DISTROS / DISTRA

Wanna have your distro at Fluff, you'll find more info HERE.

Chystáš se na Fluff se svým distrem, info najdeš ZDE.

 

NEWSLETTER:

If you want to receive our newsletter with the most up-to-date info, please sign up HERE.

Pokud chceš dostávat do své schránky náš newsletter s nejaktuálnějšími informacemi, můžeš se k odběru zapsat ZDE.