FLUFF 2023 IS THE LAST FLUFF EVER

FLUFF 2023 IS THE LAST FLUFF EVER

(česky níže)

 

THIS YEAR'S FLUFF IS THE LAST FLUFF EVER!

Before we announce the final batch of bands from this year's line-up, we need to let you know that Fluff 2023 will be the last Fluff ever.

I feel massive pride in what Fluff has always been – a self-sufficient and self-funded event where people from the hardcore punk community could be themselves. It has started two decades ago in a very different world, and I believe it has succeeded in what was our original idea – to bring like minded hardcore/punk bands and fans from all over the world to our hometown. There wasn't much happening in late 90s for us over there, and Fluff has changed it all, for which I am grateful.

But the reality twenty years ago was a different reality than we live in today. The world around us is changing, including the hardcore scene. It has become increasingly more physically, mentally and financially challenging for us to put the festival together, especially in these uncertain turbulent times. Fluff has always been made by a small group of people, the way small diy shows are done. We were able to keep the festival running for over 20 years in the same or similar way. Something I could not have imagined in the beginning. But I do not see a way to keep Fluff that way any longer.

Building a festival from scratch on an airfield is quite demanding. We've always been trying to do our best to make the festival as sustainable as possible, but when we look at it from today's perspective we think that it's not enough and that building a festival on a bare field is unnecessary splurge, and with the climate crisis in mind things can be done in a more sustainable way.

So here we are, doing the last ever edition of Fluff in Rokycany airfield. We would like to thank everyone who has ever been part of it in one way or another (crew, visitors, bands...) and helped make it special. Fluff couldn't become what it is without you. And it would be really nice if we met one more time in Rokycany and closed this chapter together.

But we are not disappearing completely. We will continue to run Underdogs', a place for all misfits as we like to call it. We will continue to promote shows. We might even come up with a new festival with a slightly different concept in the future... who knows.

Thank you and maybe see you this summer.
Michal, Fluff

 


 

LETOŠNÍ FLUFF BUDE POSLEDNÍ!

Než tento týden oznámíme poslední várku kapel z letošního line-upu, chceme vám dát vědět, že Fluff 2023 bude poslední.

Jsem pyšný na to, že se nám za ty roky povedlo vybudovat nezávislou nesponzorovanou akci, na kterou se spousta lidí z hc punkové komunity pravidelně ráda vracela a užívala si jí podle sebe. Původní idea byla jednoduchá – přivést sem podobně smýšlející hc punkové kapely a fanoušky/fanynky z celého světa, a to se nám myslím podvedlo. Koncem devadesátek se tady toho až tak moc nedělo a Fluff tohle pro mě změnil a jsem za to opravdu rád.

Svět se ale za těch dvacet let hodně posunul a my teď žijeme v trochu jiné realitě. Je pro nás fyzicky, psychicky a finančně čím dál těžší festival pořádat, hlavně v téhle šíleně nejisté době. Fluff vždycky dělala poměrně malá skupinka lidí a dělala ho podobně, jako se dělají malé diy koncerty. V podobném duchu se nám festival povedlo udržet víc jak dvacet let, což je něco, co jsem si na začátku vůbec nedokázal představit. Nevidím ale způsob, jak do budoucna v tomhle duchu festival udržet.

Navíc stavět festival na holé louce je hodně náročné a možná už to úplně nedává smysl. My jsme se vždycky snažili, aby byl festival co nejudržitelnější. Ale když se na to podíváme dnešní optikou, i s ohledem na klimatickou krizi atd., tak budovat festival na letišti, kde není žádné existující zázemí, nám přijde jako neudržitelné plýtvání.

Rozhodli jsme se proto, že letošní ročník bude poslední. Chtěli bychom poděkovat všem, kdo se jakýmkoliv způsobem na festivalu podílel/a – Fluff crew a všem návštěvnicím/návštěvníkům i kapelám. Bez vás by Fluff nebyl tím, čím byl. A budeme rádi, když se v Rokycanech ještě jednou potkáme a společně tuhle pro nás důležitou kapitolu uzavřeme.

Nebalíme to ale úplně. Pořád chceme v Praze provozovat Underdogs' a pořádat koncerty. Možná i uspořádáme nějaký nový festival s trochu jiným konceptem. Ale to se teprve uvidí.

Díky a možná v létě na posledním Fluffu.
Michal, Fluff