FLUFF 2021: STATEMENT

FLUFF2021_STATEMENT

...English version below

Pracujeme na letošním ročníku festivalu. Festival připravujeme od loňského podzimu a to s vědomím covid pandemie a se zkušeností z roku 2020.

Nepřipravujeme festival obvyklým způsobem, ale spíše se snažíme naplánovat akci tak, aby jsme získali určitou šanci, že se uskuteční. Zároveň ale chceme zachovat charakter festivalu. Aktuálně to znamená, že se pokoušíme co nejvíce oddálit definitivní rozhodnutí a vyčkáváme na průběh pandemie. Také se snažíme získat určitou flexibilitu - třeba co se týče kapacity festivalu. A nakonec to znamená, že kapely které v následujícím týdnu začneme zveřejňovat budou evropské. Děláme serie rozhodnutí, které mají za cíl zvýšit šanci, že Fluff letos bude.

V nejbližích dnech také jménem festivalu spustíme, stejně jako loni, sbírku určenou na pomoc uprchlíkům v balkánských kempech. Vybrané peníze půjdou přímo k nevládním organizacím pomáhajícím v kempech. Ač jsou naše vlastní životy mnohdy tvrdě ovlivněny pandemií, nedá se to srovnávat se situací lidí, kteří utíkají z míst, kde naděje na důstojný život není.

Cheme poděkovat všem kdo nás v průběhu posledního roku podporují.

Fluff fest/ Kolektiv Underdogs'

-------

We are working on this year's edition of Fluff Fest. We have been working on the festival since last fall, bearing the experience from last year and the whole covid situation in mind. 

We are not preparing the festival in the usual way. Things are done differently this year to increase the chances for the festival to happen, but we want to maintain the spirit of the festival. We are waiting how the situation develops and are trying to postpone final decisions to latest possible date. We want to be flexible for example with the festival capacity, etc. Within few days we would like to announce the first bands form this year's line-up, which will be exclusively European this year. We are basically trying to do our best to make the festival happen, even under the covid circumstances.

Same as last year, we will be launching a fundraising campaign to support refugees in the refugee camps in the Balkans. The money from the campaign will go directly to the organisations and volunteers helping in the area. Because we believe that, even though the pandemic might have negatively impacted our lives, this cannot be compared to the situation of people who have been forced to flee their homes where there is no chance for decent living conditions.

We would like to thank you for all your support during the last year.

Fluff fest/ Kolektiv Underdogs'