Michal from Fluff shares his tips for Fluff 2019 :)

cover

(scroll down for ENG)

Během uplynulých týdnů se s námi kapely EAT MY FEAR, BAD BREEDINGØJNE a CHAVIRÉ podělily o své tipy z letošního Fluff line-upu. Rubriku tipů uzavírá Michal, jeden ze zakladatelů festivalu. I když v jeho případě už snad ani nejde o tipy, ale spíš celý intinerář. Máte to pěkně den po dni.

.....

Mý tips na FLUFF 2019, nemá cenu si nic nalhávat, nehnu se z kanclu... tohle je pro mě z alternativního vesmíru.

ČTVRTEK, NABOSOPOSKLE jsou druhá východňárská generace jezdící na fluff aka jejich rodiče jezdili na fluff 15/18/20 let zpátky wťf! KOSI IDINA lokální emíčko a VANDA nová věc z Tábora, to by byl asi muj program na louce a pak bych hupnul do káry a pokusil se zastihnout LISTENER v práglu, vyspat se ve vlastní postely a dát si sprchu. Alternativně: čtvrtek už jede psych tent, takže může mít jeden o komplet program postaráno.


PÁTEK, STATE FAULTS-SPORT-THOU v pátek vládne hlavní stage, kolem půlnoci BAHRATAL aka zestárlý hc kids hrajou hipsterskej black a KURVY ČEŠI all-star band nezestárlých punx a pak cestou přes bar na GLITCHGIRL, ale to bych se musel na celej den vlastně ulejt z kanclu, a to mi asi nevyjde... Alternativně: Crevasse/V0nt/NBDY/Violence Junkie mega set s odskočením sčekovat STATE FAULTS a DESZCZ a během THOU si odskočit a kuknout na chvilku na PULSAR a QLOWSKI a totální temnej závěr s LEECHFEAST, MOLOCH a BLUES FOR THE REDSUN.


SOBOTA, kolem oběda stand-up v infoshopu o fluffu vol. 1, což se plánuje každoročně tak 5 let, tak asi takový jsou i šance. Kouknul bych se jak lidi berou ThANX a INTERPUNKCE, nakouknout na nějakej ten anarcho-folk a nejspíš bych se poflakoval mezi stagema, jasnej je double CEREMONY-ARMS RACE a zničující je překrejvání se ESGMEQ a KRUDXS CUBENSI, jako WTF lvl max. a after do svítání NEVINNOST.


NEDĚLE, stand-up vol. 2, hmm highlight BAD BREEDING, možná vlastně celýho festu (?) a pak jsou hned SECT MARK, ale mezi nima jsou jěště CUNTROACHES, takovej trojset neni možné fyzicky zvládnout v neděli před půlnocí! nakouknout na LITOVSK a UNIFORM, ale asi bych se šetřil na dříve zmíněné, TÁBOR, ZIG ZAGS, ØJNE alespoň nakouknout. Brutální BOLEHLAV a after pro uplný nezmary.


PONDĚLÍ, no to budu uklízet louku a pochybuju, že budu mít na to večer se přesunout do Prahy, jestli jo, tak se zaseknu na dvorku a s někym se zakecam a dovnitř pujdu jen težko.

*****

In the last few weeks EAT MY FEAR, BAD BREEDINGØJNE, and CHAVIRÉ  have shared their tips from the Fluff line-up. Now we are finishing this section with tips from Michal, the co-founder of the festival. Although in his case, it's a day by day itinerary rather than just tips.

.....

My tips for FLUFF 2019! There’s no point in lying, I won’t really leave the office, so this is an alternate universe for me!

THURSDAY: NABOSOPOSKLE are the second generation of kids from the East going to Fluff like their parents did 15/18/20 years ago! KOSI IDINA is a local emo outfit, and VANDA a new band from Tábor. So that would probably be my programme for the field, then I’d jump into the car and try and catch LISTENER in Prague, sleep in my own bed, and have a shower. Or, alternatively, the psych tent starts on Thursday so that would be the entire programme taken care of.

FRIDAY: STATE FAULTS, SPORT & THOU are ruling the main stage on Friday, and around midnight BAHRATAL, aka old hc kids will be playing hipster black, and KURVY ČEŠI, an all-star band of young punx, then I’d stop at the bar on the way to GLITCHGIRL, but for that I would have to spend the whole day out of the office, so that isn’t going to work. Or: a Crevasse/V0nt/NBDY/Violence Junkie mega set, popping by to check out STATE FAULTS and DESZCZ, and during THOU going to watch PULSAR and QLOWSKI for a bit, with a totally dark finale from LEECHFEAST, MOLOCH and BLUES FOR THE REDSUN.

SATURDAY: Around lunchtime there’s going to be stand-up vol. 1 about Fluff in the infoshop, which is something I’ve been planning every year for about 5 years, and finally the time has come. I’d probably go and see what people think of ThANX and INTERPUNKCE, watch some of the anarcho-folk, and ideally hang about between the stages. An obvious choice is the double act of CEREMONY and ARMS RACE, though the clash between ESGMEQ and KRUDXS CUBENSI is going to destroy me. I mean, WTF? Then the after party and NEVINNOST till dawn.

SUNDAY: Stand-up vol. 2, hmmm, and then BAD BREEDING are going to be a highlight, possibly of the whole festival? …followed straight after by SECT MARK, and between them there’s also CUNTROACHES. With a triple set like that it’ll be physically impossible to see LITOVSK and UNIFORM, especially on a Sunday before midnight! So I’ll probably save myself for the first bands I mentioned, and at least pop by to see TÁBOR, ZIG ZAGS and ØJNE. Then there’s the brutal BOLEHLAV and the after party for the real diehards!

MONDAY: Well, I’ll be cleaning up the festival site so I doubt I’ll have the energy to go back to Prague, but if I do, to be honest, I’ll most likely end up sitting outside chatting and hardly go inside at all.