Dawn Ray'd

Dawn Ray'd

Liverpool, GB

anarchist * black metal

CZ:

Liverpoolské black metalové trio Dawn Ray'd je známe svým nekompromisním anarchistickým / antifašistickým postojem. Kapela otevřeně vystupuje proti krajně pravicovým tendencím části black metalové scény. Simon Barr, zpěvák a houslista Dawn Ray'd, v rozhovoru pro Red Pepper přiznává, že už jsou v kapele docela odborníci na promazávání náckovských komentářů na svých sociálních sítích. Tak jako se otevřeně staví proti fašismu a rasismu, stejně tak otevřeně se hlásí k anarchismu. V hudbě se snaží najít rovnováhu mezi zdánlivými protiklady – agresivní syrovou a melodickou složkou. Dohromady tak míchají black metal crust s hlasivky trhajícími vokály a pasáže s folkovými melodiemi a houslovými party.

 

 EN:

Liverpool-based black metal trio Dawn Ray'd are know for their uncompromising anarchist/anti-fascist stance that is politically challenging the black metal audience. Their are on the quest to find balance between seeming opposite qualities in thier music: aggresivly raw and melodic. They mix together black metal, crust, and thraot-shredding vocals with folk melodies, violin parts and calling for action.

 

"A common fault of mainstream outlets, the playing-it-safe attitude becomes especially problematic when confronted with the explicit agenda of this Liverpool-based black metal trio. To dismiss their overarching anti-fascist, anti-racist, and anarchist stance means to rob the band of their own raison d’être and their music of a significant emotional charge. [...] In this case, context is everything and music is not just music." (Angry Metal Guy)

 

 

Facebook / Bandcamp