Powerplant

Powerplant
Day: 28. 07. 2023

London, UK

 lo-fi * synth * post-punk * punk 

 

EN:

Powerplant occurs somewhere in the shadows of synth and post-punk that produces music to be listened to only at night.  Once a solitary bedroom project of Ukrainian Theo Zhykharyev, that found its footing on the Internet and grew meat around the bone, becoming a full animated live band with members of London experimental electronic and hardcore scenes.

Powerplant’s sound is ever evolving, stretching from early lo-fi garage-punk recordings, straight synth-punk People in the Sun LP to post-punk A Spine / Evidence EP and 2022’s unexpected hour-long dungeon synth release Stump Soup

If seen live, you are guaranteed to smell the sizzle of synthesisers, hear fast precise drums - 100% live, jumpy giddy bass and a little guitar to go with unintelligible, yet mesmerising oral performance! This could be just your kind of thing!

To better days!

 

CZ: 

Powerplant je hudba určená pro noční tvory plížící stinnými vodami synth a post-punku. Původně sólový pokojíčkový projekt ukrajinského umělce Thea Zhykaryeva svou gravitační silou přitáhl další nadšence londýnské experimentálně elektronické a hardcorové scény, a vznikl tak kompletní band, který se neustále mění jako chameleon. Od raných lo-fi garage punkových nahrávek se Poweplant propracovali k přímočarému synth-punku na LP People in the Sun, post-punku na EP A Spine / Evidence nebo překvapivému dungeon synthu na loňském Stump Soup.

 

Bandcamp / Instagram / Facebook