Stingray

Stingray
Day: 29. 07. 2023

London, UK

metallic * hardcore * punk

 

EN:

Stingray was founded in 2020 in East London in the midst of the global pandemic. Featuring members of some well-known NWOBHC bands such as Asid, Arms Race, Violent Reaction, Gutter Knife, and Chain of Flowers, Stingray pummel your ears with a blend of metallic hardcore punk that spans influences from GBH to GISM to Anti-Cimex and SOD.  

Stingray released their debut EP, Feeding Time, in September 2021 on La Vida Es Un Mus Records and are set to release a new LP under the same label in summer 2023. They have already played a string of fests in the UK such as Static Shock, Concrete Culture and Damage is Done, as well as trips to Mediterranean mainland, their spiritual homeland.

 

CZ:

Londýnská kapela Stingray vznikla v roce 2020 uprostřed covidové pandemie. Její členové jsou známé firmy z dalších kapel tzv. NWOBHC (New Wave of British Hardcore) vlny jako Asid, Arms Race, Violent Reaction, Gutter Knife nebo Chain of Flowers. Na ušní bubínky ti zaútočí metalickým hardcore punkem, ve kterém se mísí vlivy od GBH přes GISM až po Anti-Cimex a SOD.

V roce 2021 vydali u La Vida Es Un Mus své debutové EP a na letošní léto mají u stejného labelu naplánovaný full-length. Stingray za sebou mají řadu odehraných festivalů v UK jako Static Shock, Concrete Culture a Damage is Done nebo koncertů ve Středomoří, které považují za svou spirituální domovinu. A je načase dorazit i do Rokycan.

 

Bandcamp