Iceage

iceage

Copenhagen, DK

alternative * post-punk * rock

 

CZ:

Jsou kapely, které získávají renomé postupně, a jsou kapely, které se zničehonic objeví a hned je kolem nich poprask. Dánští Iceage spadají do druhé skupiny. Když dlouholetí kámoši - zpěvák a kytarista Elias Bender Rønnenfelt, kytarista Johan Suurballe Wieth, basák Jakob Tvilling Pless a bubeník Dan Kjær Nielsen – kapelu v roce 2008 zakládali, bylo jim v průměru sedmnáct let. Iceage se povedlo prorazit hned svým debutovým LP New Brigade (2011), a to navzdory tomu, že podle slov Rønnenfelta žádné takové ambice neměli. Na desce zkombinovali post-punkový drive s hardcorovou úderností a noise punkovou neurotičností, a ukázalo se, že vsadili na správnou kartu. Během následujících deseti let vydali Iceage další čtyři desky - You're Nothing (2013), Plowing Into The Field of Love (2014), Beyondless (2018) a Seek Shelter (2021) – a s každou z nich výrazně rozšířili svou hudební paletu. S poslední deskou navíc přibyl v kapele pátý člen - kytarista Casper Morilla Fernandez. Album Seek Shelter je oproti raným počinům propracovanější a melodičtější. Před deseti lety by stěží někoho napadlo, že se na desce těchto nadějných mladých rockerů jednou objeví třeba gospelový sbor. I když ale Iceage postupně získávají sofistikovanější a eklektičtější ráz, energie, s jakou hrají, je pořád stejně návyková a Rønnenfeltův rozervaný projev pořád stejně zničující.

 

ENG:

A decade on from New Brigade, an instant punk record made by four Danish teenagers that came out of nowhere and inspired total devotion around the world, Seek Shelter -- Iceage's fifth LP and first for Mexican Summer -- is proof that their lives are still happening through their music, and that they remain determined to harness it. Enrolling Sonic Boom (Pete Kember of Spacemen 3) to produce, Seek Sheltersees Iceage's propulsive momentum pushing them in new, expansive, ecstatic directions. The sound of an emotional core unwound, Seek Shelter radiates warmth and a profound desire for salvation in a world that's spinning further and further out of control.

In an extraordinary and unexpected run following the release of their debut LP, Iceage went from the fertile hyperlocal Copenhagen scene to stages all over the world. Their recordings reflect their journey: 2012's You're Nothing was hard, fast and raw, a bold doubling-down on the aggression of youth in the first record as well as the weight of expectation. Plowing Into the Field of Love (2014) and Beyondless (2018) saw a softening of the band's hardest edges and the arrival of a certain world-weary vaudeville in the Iceage sound. The band's past two records -- all filtered twangy guitar riffs, sparse piano arrangements, and slinky, slow-moving rhythms -- ventured into an intoxicated but knowing swirl, surveying the party at the end of the night. They'd seen it all, at least once, and their music rode the crest of that chaos.

Seek Shelter, the band's first record made with an outside producer, is the place they have been called to next. The LP was recorded at Namouche, a dilapidated wood-paneled Lisbon radio studio of 1960s vintage where the band set up for 12 days. It is the longest time they have spent recording a record. Steady rain dripped through the ceiling; they had to arrange their equipment around puddles and slowly-filling buckets covered in cloth so that the sound of droplets wouldn't reach the mics. Sonic Boom arranged garden lamps from a nearby party store for mood lighting in the high-ceiling space. A choir, the Lisboa Gospel Collective, joined the band for two tracks on the final day in the studio providing a new scale to Rønnenfelt's incantations.

 

Facebook / Instagram / Bandcamp