V0NT

V0NT

Prague, CZ

punk * metal * noise * digital hardcore * ebm

 

CZ:

Po několika kratších nosičích a splitech přichází elektroničtí punx V0NT s dlouhým debutem Rovnost - dystopickou koláží chladných industriálních beatů a zmutovaných samplů získaných z obskurních punkových nahrávek. Přímočará syrová energie desky odkazuje k hc punkovým kořenům členů kapely, i když dali s aktuálním projektem před kytarami přednost samplerům, syntezátorům a noisovým efektům.

Celé album se točí kolem tématu viny, strachu, šmírování, víry, poslušnosti, přežití a možnosti volby, zakoušených v extrémních podmínkách. Odtud pochází i název desky. “Rovnost” byl nápravně pracovní tábor v totalitním Československu, kam vládnoucí režim posílal nežádoucí osoby, aby je zlomil a porobil. Čekej jeden z nejmarzivějších setů letošního Fluffu.

 

 EN:

"After a couple of shorter releases, the electronic punks V0NT are back with their debut full length record. 'Rovnost' is a heavy dystopian collage of cold industrial beats and mutated samples stolen from obscure punk records. V0NT members have played in a number of hardcore-punk acts and their roots are clearly translated in the raw straightforward energy of the record, although guitars were replaced by samplers, synths and noisy effects." 

"The whole album is built around themes like guilt, fear, surveillance, faith, obedience, survival and life choices as experienced under extreme conditions. This is where the title comes from. 'Rovnost' was a corrective work camp in the totalitarian Czechoslovakia, where the ruling regime used to send 'persona non grata' to be broken and subordinated." Expect one of the most terryfying sets of this year's Fluff. 

 

Facebook / Bandcamp / Tumblr